Zdrowie

Czy w ciąży można się opalać? Uważaj!

Gorące lato zachęca nas do wygrzewania się na złocistych plażach a chęć zrobienia się „na brąz” jest w niektórych z nas silniejsza niż kiedykolwiek. Czy jednak przyszła matka powinna dać się ponieść temu uczuciu? Wiele z nas zastanawia się czy beztroski wypoczynek jest bezpieczny dla nas i naszych dzieci.

Przedstawiamy wam kompletny zbiór wiedzy niezbędnej do bezpiecznego opalania. Pamiętaj o tych zasadach nie tylko podczas opalania na plaży ale także podczas długiego przebywania na świeżym powietrzu czy też w samochodzie. Weź te zasady pod uwagę także jeżeli planujesz wybrać się na solarium.

Czy mogę się opalać w ciąży?

Krótko mówiąc tak, opalanie w ciąży jest dozwolone. Jednak powinniśmy uważać bardziej niż zwykle. Opalaj się z rozsądkiem, cały dzień spędzony na plaży na pewno nie będzie dla nas zdrowy. Przesadzenie z opalaniem grozi poparzeniami skóry, zwiększonym ryzykiem wystąpienia raka skóry, udarem a także przedwczesnym starzeniem.

Pamiętaj o filtrach!

Zawsze nakładaj krem z filtrem UV, dla kobiet w ciąży poleca się kremy z wysokim filtrem. Co najmniej SPF 30, a najlepiej SPF 50 lub nawet 50+.

Promienie UV działają intensywniej na kobiety ciężarne, termoregulacja ciała jest utrudniona przez szalejące podczas ciąży hormony. W związku z tym zawsze pamiętaj o zabezpieczeniu swojej skóry.

Uważaj na „godziny szczytu”.

W południe i godzinach popołudniowych kiedy słońce grzeje najmocniej zdecydowanie odradza się opalanie kobietom w ciąży. Pamiętaj że przez twoją pociechę temperatura twojego ciała jest podwyższona. Słońce dodatkowo spotęguje ten efekt. W takich godzinach zdecydowanie lepiej zostać w domu.

Utrzymującą się duża temperatura ciała może powodować odwodnienie a nawet przedwczesne skurcze u Ciebie.

Kwas foliowy najważniejszym elementem.

Chyba nie musimy przypominać jak ważny jest kwas foliowy dla kobiety w ciąży. Badania jednoznacznie pokazują że promieniowanie słoneczne prowadzi do obniżenia poziomu kwasu foliowego we krwi. Kwas foliowy reguluje funkcjonowanie komórek, zapobiega wadom płodu oraz powoduje prawidłowe działanie układu nerwowego zarówno Ciebie jak i twojego dziecka.

Czy opalanie szkodzi dziecku?

Promieniowanie słonecznie nie jest niebezpieczne dla dziecka ponieważ promienie UV nie przedostają się przez skórę matki. Stwierdzenie, że promienie słoneczne przenikają przez skórę i docierają do dziecka to popularny mit. Wody płodowe nie nagrzewają się dlatego nie ma sensu zakrywać samego brzucha podczas opalania. Pamiętajmy jednak aby nie przesadzić. Czy opalenizna podczas jednego sezonu jest ważniejsza od zdrowia naszego dziecka? Nie sadzę.

Zasady na pierwszym miejscu.

Podsumowując zastosuj się do paru zasad a opalanie się będzie czystą przyjemnością bez żadnych przykrych konsekwencji.

  • używaj kremów z silnym filtrem – najlepiej SPF 50+
  • unikaj słońca w godzinach szczytu (11-16)
  • chroń głowę przed słońcem, nie zapomnij o kapeluszu
  • unikaj leżenia płasko na plecach, zawsze wybieraj wygodną i bezpieczną pozycję
  • pamiętaj o nawadnianiu się, zawsze miej przy sobie butelkę wody
  • bądź rozsądna z czasem opalania, podziel je na sesje maksymalnie po 20 minut

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close