Małe dziecko

Krótkie porady mam zaczynających karmienie piersią!

Pierwsze karmienie może być stresujące dla większości mam, ale spokojnie te porady pomogą Wam rozjaśnić wątpliwości i dodać odwagi. Oto kilka porad jak poradzić sobie z tą czynnością:

Przewiduj potrzeby swojego dziecka

Nie czekaj z karmieniem aż Twoje dziecko zacznie płakać. Czas karmienia można rozpoznać po sygnałach które daje nam nasze maleństwo z reguły są one bardzo podobne. Oto kilka typowych oznak po których możemy to poznać:

 • Powtarzalne podnoszenie głowy lub kręcenie
 • Ciągłe otwieranie i zamykanie ust
 • Ssanie wszystkiego dookoła np. palca

Jeśli zauważysz te znaki spróbuj podstawić bobasowi pierś, z pewnością się ucieszy co pozwoli Wam na polepszenie relacji oraz poprawienie stosunków matka/dziecko.

Pozwól swojemu dziecku decydować o tym kiedy chce jeść

Twoje maleństwo dobrze wie kiedy jest głodne pozwól mu samemu zdecydować o porze karmienia. Nie próbuj ustalać konkretnych godzin karmienia, pozwól aby to było w pełni naturalne! Pamiętaj też o tym że jedne dzieci szybko wchłaniają pokarm a inne powoli. Pozwoli Ci też to uniknąć wstawania w nocy specjalnie po to żeby karmić.

Pomóż swojemu dziecku ustawić się w dogodnej pozycji

Z reguły niemowle samo powinno znaleźć wygodą pozycje jednak jako mamy musimy mieć na uwadze czy ta pozycja jest też zdrowa. Oto małe porady:

 • Twoje dziecko powinno być ustawione tak aby jego usta były na tej samej wysokości co sutek
 • Nie powinno mieć przekręconej główki
 • Główka powinna być lekko odchylona do tyłu
 • Usta powinny stykać do całej powierzchni sutka tak aby nos nie był zakryty

Te porady pomogą dziecku w obraniu idealniej pozycji. Jednak pamiętaj aby ich nie wymuszać na siłę. Jeżeli bobas będzie się wiercił możesz mu pozwolić na delikatną zamianę pozycji. Najważniejsze żeby było mu wygodnie a proces przebiegał przyjemnie i naturalnie dla obu stron.

Samoczynne wyciekanie mleka:

W pierwszych kilku tygodniach karmienia piersią często dochodzi do wycieku mleka z piersi. Nie przejmuj się, to jest całkowicie naturalne. Może się to zdarzyć, gdy usłyszysz płacz dziecka, gdy nie opiekowałaś dzieckiem przez kilka godzin, kiedy myślisz o swoim dziecku, lub nawet gdy czujesz silne emocje. Ten wyciek w końcu zmniejszy się lub całkowicie zniknie. W międzyczasie po prostu umieść wkładkę do karmienia w biustonoszu, aby wchłonąć przecieki.

Dbaj o swoją skórę

Skóra twoich piersi jest bardzo delikatna. Podczas regularnego karmienia Twoja skóra może stać się sucha, popękana, podrażniona, a nawet popękana. To może sprawić, że karmienie piersią stanie się bolesnym doświadczeniem. Na szczęście możesz zabezpieczyć się przed popękaną skórą, stosując kilka środków ostrożności.

 • Nie myj piersi zbyt często na przykład po 3-4 razy dziennie. Woda w naszych kranach jest mocno nachlorowana co może sprawić wysuszenie skóry.
 • Pamiętaj aby podczas mycia używać naturalnych olejków albo dziecięcych płynów do kąpieli.
 • Po karmieniu delikatnie przetrzyj pierś miękką tkaniną albo ręczniczkiem
 • Pamiętaj o „dotlenianiu” piersi zwłaszcza gdy jesteś sama w domu i sytuacja na to pozwala
 • Używaj balsamów i olejków nawilżających

Dzięki odpowiedniej pielęgnacji poczujesz się o wiele lepiej jak i zapewnisz maksymalny komfort karmienia swojemu dziecku oraz sobie.

Nie bój się prosić o pomoc!

Czytanie i uczenie się o karmieniu piersią to jedno – karmienie piersią na własną rękę to inna historia. Poproś o pomoc w ciągu pierwszej godziny po urodzeniu, kiedy będziesz chciała rozpocząć karmienie piersią. W lokalnym szpitalu pielęgniarka sprawdzi Ciebie i Twoje dziecko podczas karmienia piersią. Może nawet udzielić ci porady i pomocy. Ale jeśli nadal masz problemy, konsultant laktacyjny może pomóc … ale musisz zapytać. W przeciwnym razie nie poznają twoich potrzeb.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close