LifestyleRodzice

Tatuaż w ciąży – czy to dobry pomysł?

Jesteś w ciąży i chciałabyś zrobić sobie tatuaż. Ta myśl wręcz nie daje Ci spokoju. Wszyscy dookoła kręcą głowami i odradzają. Ty wiesz swoje, a oni zwyczajnie marudzą. Kto z Was ma rację? Czy tatuaż w ciąży to dobry pomysł?

Zdecydowane NIE dla tatuaży w ciąży

Przeciwko są w zasadzie wszyscy, czyli lekarze, położne, a nawet tatuażyści. Oczywiście zawsze znajdzie się ktoś, kto nie będzie widział w tym problemu. Jednak istnieje wystarczająco dużo powodów, aby zwalczyć tę pokusę i poczekać do momentu, kiedy powrócisz do dawnej formy.

Skóra w czasie ciąży

Zacznijmy od tego, że w czasie ciąży w organizmie kobiety zachodzi mnóstwo różnych przemian. Nawet skóra staje się wrażliwsza i delikatniejsza niż dotychczas. Równocześnie bardziej podatna na zranienia czy zadrapania. Trudno więc przewidzieć, czy te zmiany nie spowodują problemów z gojeniem się ran po tatuażu. Ponadto ból towarzyszący nakłuwaniu skóry, w czasie ciąży może być wielokrotnie spotęgowany i trudny do zniesienia nawet dla osoby, która tatuaże już posiada. Istnieje ryzyko, że ból i stres (wydzielający się w nadmiarze kortyzol) mogą wywołać wcześniejszy poród. I tu ważna informacja, że nie każdy szpital w razie potrzeby zgodzi się na podanie Tobie znieczulenia zewnątrzoponowego, jeśli przed chwilą byłaś tatuowana.

Nieprzewidziane reakcje alergiczne

Najlepiej kiedy będąc w ciąży przyjmiemy strategię, że wszystko się może zdarzyć i niczego nie możemy być pewne. Np. nagle możesz dostać uczulenia na coś, co zawsze jadłaś bez żadnych problemów. Na skórze może wystąpić swędząca wysypka czy plamy pod wpływem określonego pokarmu albo słońca. Nie wiadomo więc jakiego typu reakcję alergiczną może wywołać wprowadzany do skóry barwnik. Profesjonalni tatuażyści nie wezmą na siebie odpowiedzialności za niemożliwe do przewidzenia reakcje alergiczne oraz powikłania, jakie mogą nastąpić w wyniku ich pracy.

Barwniki a płód – brak badań

Kolejnym argumentem przemawiającym na niekorzyść tatuowania się w czasie ciąży jest brak badań dotyczących wpływu związków chemicznych zawartych w barwnikach na płód. Szczerze powiedziawszy są też znikome szanse, aby takie badania w najbliższym czasie przeprowadzono.

Ryzyko zarażenia wirusem

W teorii podczas takiego zabiegu możemy zarazić się WZW typu B lub C, a także wirusem HIV. W praktyce w renomowanych salonach tatuażu taka historia nigdy nie powinna się wydarzyć. Z drugiej strony wiemy, że to właśnie w praktyce czynnik ludzki odgrywa najważniejszą rolę w popełnianiu nieumyślnych błędów. Dlatego ryzyko zarażenia się którymś z wyżej wymienionych wirusów po prostu istnieje.

Ciąża a tatuaż – pomyśl zanim zrobisz

Na koniec jeszcze tylko kilka zdań o sytuacji odwrotnej. Czyli chcesz zrobić sobie tatuaż, a w przyszłości masz nadzieję być w ciąży. Dobrze przemyśl swoją decyzję odnośnie wzoru i umiejscowienia tatuażu. Pamiętaj, że podczas ciąży ciało będzie się zmieniało. Będziesz przybierała na wadze, a skóra będzie się rozciągała. W niektórych miejscach na pewno pojawią się rozstępy. Ważne, aby tę decyzję dużo wcześniej przemyśleć i wykonać tatuaż w miejscu najmniej narażonym na zmiany.

Czy naprawdę musisz mieć ten tatuaż teraz?

Ciąża to jedna wielka burza hormonów. Dużo się dzieje, dużo się zmienia. Raz czujesz się lepiej, raz gorzej. Towarzyszą temu zmiany nastrojów i być może wpadają Ci do głowy różne pomysły, jak ten z tatuażem. Usiądź na chwilę i proszę pomyśl, czy właśnie teraz, kiedy nosisz pod sercem dzieciątko, ten tatuaż jest Ci do szczęścia niezbędny. Być może to chwilowy Twój kaprys, nie do końca przemyślana decyzja. A może pod tą potrzebą kryje się całkiem coś innego. Może chcesz zwrócić na siebie uwagę, bo potrzebujesz więcej miłości i czułości. Postaraj się zajrzeć w głąb siebie i podejmij dobrą, racjonalną decyzję dla siebie i maleństwa.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close