LifestyleRodzice

3 najważniejsze rzeczy w życiu młodej mamy

Przyjście na świat malucha to wyzwanie dla całej rodziny. Z jednej strony ogromna ciekawość i radość. Z drugiej zaś mnóstwo nowych obowiązków oraz sytuacji, w których musimy się odnaleźć. Aby przetrwać ten pierwszy etap warto pamiętać o trzech podstawowych zasadach, które mogą pomóc młodej mamie.

Ideały nie istnieją

To naturalne, że często wyobrażamy sobie nowe rzeczy, sytuacje, miejsca, w których do tej pory nie byliśmy. Potem konfrontujemy zastaną rzeczywistość z obrazem z naszej głowy. Jeśli nie jest to coś bardzo istotnego, przymkniemy oko na tzw. odstępstwa. Inaczej postępujemy, gdy sytuacja dotyczy ważnego dla nas wydarzenia. Staramy się wówczas jak najbardziej dopasować rzeczywistość do ideału kreowanego przez nasz mózg.

Tak też dzieje się z przyjściem na świat dziecka. Naczytamy się książek, naoglądamy pięknych zdjęć w gazetach, kupimy śliczne ciuszki i zabawki dla dziecka…… wytworzymy w głowie obraz szczęśliwej mamy z maluszkiem. A potem przychodzi rzeczywistość, która już nie wygląda tak cukierkowo. W domu bałagan, nie możesz na siebie patrzeć w lustrze, ciągle tylko problemy z gojącą się raną, z karmieniem dziecka, z brakiem wystarczającej ilości snu itd…. Nie tak to miało być! I pojawia się złość, rozczarowanie i frustracja.

Ten moment minie. To naturalne, że początki dla każdego są trudne i u każdego podobne. Tylko prawie nikt nie dzieli się zdjęciami swojego bałaganu czy kiepskiego wyglądu.

To nie bałagan w domu, Twoja fryzura są teraz najważniejsze. Najważniejsza jesteś Ty i dziecko, abyście oboje nauczyli się nowego życia. Będziecie wypracowywać powoli pory karmienia, czas na sen, odpoczynek i poznawać siebie nawzajem. Skup się na waszej relacji i nie wyznaczaj sobie więcej priorytetów na ten czas.

Rady i porady – każdy wie lepiej

Oj to drażliwy temat dla każdej ze stron. Jesteśmy społeczeństwem, które po pierwsze dużo rzeczy wie lepiej, nawet jeśli ich nigdy nie robiło. Po drugie, udzielanie porad innym jest niemal naszą misją. Myślę jednak, że nie wynika to ze złych intencji. My po prostu chcemy pomagać, ale nie zawsze wiemy jak to zrobić i nie zawsze wychodzi tak, jak powinno.

Czas po porodzie to okres wyjątkowo stresujący. Wszystko jest nowe, boimy się, aby dziecku nie stała się krzywda itd. Dlatego na niektóre rady patrzymy z dystansem i brakiem przekonania. Pamiętaj proszę, że nadal w wielu aspektach życia korzystamy ze starych porad i receptur naszych babć. Część rzeczy jakoby nie wiele się zmieniła. Jeśli Twojej teściowej udało się wychować dzieci, czego Twój partner jest przykładem, to nic się nie stanie, gdy rozważysz jej pomysły, podpowiedzi i przyjmiesz jej pomoc. Ona tak samo jak Ty, pragnie wszystkiego, co najlepsze dla swojej wnuczki czy wnuka. Podziękuj jej za chęć pomocy, a poczuje się doceniona i szczęśliwa.

Twoje prawa w domu

Po narodzinach dziecka najważniejszą sprawą jest, abyś jak najszybciej doszła do siebie i czuła się dobrze. Dlatego pamiętaj, że masz prawo do różnych rzeczy i zachowań takich jak:

  • wysypianie się – to bardzo ważne, zostaw zmywanie, sprzątanie i pozwól organizmowi zregenerować się,
  • odpoczywanie – możesz czuć się przemęczona, obolała, więc odpoczywaj tyle, ile potrzebuje tego Twój organizm,
  • odczuwanie stresu – to nowa sytuacja dla Ciebie, dlatego możesz być rozdrażniona, płaczliwa itp.
  • proszenie o pomoc – nie wstydź się prosić o pomoc partnera, rodzinę, a szczególnie teściów, którzy tylko zapewne czekają, aby mieć swój wkład w tym ważnym okresie waszego życia; możesz prosić nie tylko o popilnowanie dziecka, ale też o ugotowanie obiadu, czy posprzątanie; Ważne! Nie zapomnij docenić każdego, kto wyciąga rękę do Ciebie;
  • wychodzenie z domu – jeśli potrzebujesz na chwilę odetchnąć, wyjdź z domu, spotkaj się z kimś, kup sobie coś, jeśli tylko poprawi to Twój nastrój i dostarczy Ci pozytywnej energii

Pamiętaj, że uśmiechnięta, wypoczęta i szczęśliwa mama to spokojne i szczęśliwe dziecko. Trzymamy kciuki za Was wszystkie Młode Mamy.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close