Małe dzieckoZakupy

Czy jeszcze warto kupować książki dla dzieci?

Dziś nawet maluchy potrafią obsługiwać smartfona i grać w anglojęzyczne gry, nie znając wcale tego języka. Nasze dzieci to już trochę inne pokolenie. Nowoczesna elektronika dostarcza im wielu bodźców, które stają się konkurencją dla tradycyjnych metod nauczania. Czy mimo to, warto inwestować w książki dla dzieci?

Tego nie da dziecku ani komputer ani najlepszy tablet

Kiedy dzieci są jeszcze małe, najbardziej potrzebują więzi z rodzicami. Wspólne czytanie książek zbliża do siebie i umacnia więź emocjonalną. Maluch lubi doświadczać naszej bliskości. Lubi być przytulany, głaskany. Dzięki książkom możemy wspólnie udać się z naszym dzieckiem w krainę wyobraźni. Możemy naśladować bohaterów, walczyć ze smokami lub udawać księżniczki. Budujemy z dzieckiem nasz własny, wspólny świat. Dzisiejsze książki są piękne i kolorowe. Można czytać i jednocześnie śledzić akcję na stronach. Książki dla starszych dzieci czasem mają dołączone mapy nawigacyjne, pokazujące gdzie toczy się akcja i w jaki sposób będzie się zmieniała. Książka to taki powód do znalezienia czasu dla dziecka i poświęcenia mu swojej uwagi.

Rytmiczne wiersze i wierszyki

Czytanie wierszy i wierszyków może być nie lada zabawą. Znajdziemy tam ciekawe historie, w których bohaterami są zwierzęta, smoki, księżniczki. Jedne wiersze są śmieszne, inne bogate w wyrazy dźwiękonaśladowcze. Ale wszystkie raczej miłe dla ucha i dzięki rymom, chętnie zapamiętywane i powtarzane przez dzieci. Czytając dzieciom wiersze, przekonacie się, jaką wspaniałą pamięć mają najmłodsi oraz jak szybko potrafią się uczyć.

Właściwe wzorce w książkach

Książki możemy wykorzystać do rozmowy z dzieckiem na konkretny temat. Na przykład kiedy idziemy do szpitala, przeczytajmy dziecku książkę o bohaterze, który też tam się wybiera. W ten sposób pokażemy, że wizyta w szpitalu to nic strasznego, a nawet może być ciekawą przygodą. Jeśli na świat ma przyjść rodzeństwo, również poszukamy opowiadania o innym dziecku czekającym na brata lub siostrę. Dziś niemal do każdego tematu jesteśmy w stanie znaleźć odpowiednią historyjkę m.in. o nauce sikania na nocniku, myciu ząbków, dzieleniu się słodyczami z bratem, wypadających zębach, wizycie u dentysty itd. Tak więc potraktujmy książkę jako naszego sprzymierzeńca w nauce nowych umiejętności i tłumaczeniu rzeczywistości.

Książki edukacyjne

Wspominając o książkach edukacyjnych, mam na myśli książki opowiadające o podróżach, zwierzętach, budowie Ziemi, kosmosu, przyrodzie itd. Mogą to być ciekawie wydane encyklopedie ukazujące jakieś konkretne zagadnienie lub też książki przygotowane na podstawie programów podróżniczych, w których głównymi bohaterami są dzieci. Ten typ książek pozwala nam na rozbudzenie ciekawości świata i chęci poznawania go przez dziecko.

Jak wybierać książki dla dzieci?

Dokonując zakupów książek zwracajmy uwagę na:

  • wiek dziecka
    • maluchom warto kupować książeczki w twardych oprawach, z pojedynczymi historiami i wierszami; dla kilkulatków lepiej wybrać zbiory wierszy z dużymi literami do samodzielnego czytania;
    • książka nie może straszyć, przerażać, dlatego wybierajmy historie odpowiednie dla wieku naszego dziecka;
  • poprawną polszczyznę,
  • pozytywne przesłania historii opisanych w książkach,
  • rolę, jaką ta książka ma spełnić, czy rzeczywiście edukuje, bawi, uczy myślenia, radzenia sobie w trudnych sytuacjach itd.,
  • zainteresowania naszego dziecka.

Książka to źródło wiedzy, bogaty zasób słownictwa, magiczny świat i inwestycja w rozwój dziecka, która kiedyś w przyszłości zwróci się z nawiązką.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close