Lifestyle

Dieta ciężarnej – czego unikać?

Często słyszymy zalecenia dotyczące tego, co powinna jeść kobieta która spodziewa się dziecka, by utrzymać dobrą kondycję zdrowotną. Pora na to by uświadomić przyszłe mamy czego powinny stanowczo unikać będąc w stanie błogosławionym. Istnieje kilka produktów spożywczych, które mogą źle wpłynąć na rozwijający się płód.

Sprawdź czego unikać by nieświadomie nie zaszkodzić swojemu maleństwu.

  • Surowe jajka. Uwielbiasz kogel-mogel czy włoskie tiramisu? Lepiej ogranicz te desery na czas ciąży. Surowe jajka mogą być skażone salmonellą która powoduje zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych u dziecka.
  • Kolorowe napoje gazowane. Zrezygnuj z nich bez żalu. Nie tylko na czas ciąży, najlepiej odstaw je całkowicie. Są to produkty całkowicie pozbawione wartości odżywczych, zawierają za to ogromne ilości cukru, który w nadmiarze może prowadzić do rozwoju cukrzycy ciążowej. Sztuczne barwniki i konserwanty, również nie wpłyną pozytywnie na twoje zdrowie. Jeśli ciężko jest ci odmówić sobie gazowanego napoju lepiej kup zwykłą gazowaną wodę i dodaj do niej sok owocowy dobrej jakości.
  • Uważaj na gotowe buliony i kostki rosołowe. Większość z nich posiada w swoim składzie glutaminian sodu czyli wzmacniacz smaku, który często wywołuje dolegliwości pokarmowe, oraz może powodować alergie u dzieci.
  • Alkohol. tutaj sprawa wydaje się jasna. Używki typu napoje wyskokowe czy papierosy, są w ciąży bezwzględnie zakazane. Jednak okazuje się, że wciąż istnieje niezdrowy mit o „bezpiecznej dawce” alkoholu. Bezpieczna dawka nie istnieje! Każda, nawet najmniejsza ilość dowolnego trunku może wywołać nieodwracalne zmiany w rozwijającym się płodzie. Nie warto chyba ryzykować zdrowia dziecka, dla lampki wina?
  • Wątróbka. Co można jej zarzucić? Od dzieciństwa słyszymy, że wątróbka jest zdrowa i powinno się ją jeść owszem jest to prawda ale nie w ciąży. Wątroba oprócz wielu wartościowych dla zdrowia składników, zawiera duże ilości witaminy „A” w formie retinolu który w dużych ilościach jest szkodliwy dla płodu.

Podsumowanie

Ciąża to wspaniałe doświadczenie w życiu kobiety. Czas spokoju, radości i oczekiwania na przyjście na świat upragnionego maleństwa. Nie należy jednak zapominać o tym, że jest to też czas wielu wyrzeczeń. Nawet gdy dotąd nie zwracałaś uwagi na to co kładziesz na talerzu, teraz musisz to zmienić. W ciąży wszystko co robisz ma wpływ na małego pasażera w twoim brzuchu. Jeśli zjadasz coś niezdrowego nie szkodzisz tylko sobie ale też dziecku. Powinnaś stale na siebie uważać i kontrolować swoją dietę. Większość kobiet jednak uważa, że radość z zostania mamą wynagradza wszystkie wyrzeczenia i trudy ciąży oraz porodu.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close