Małe dzieckoSzkolniak

Droga Mamo wrzesień tuż tuż, siebie i malucha szykuj już

Od września Twoja pociecha rozpocznie swoją pierwszą w życiu przygodę z przedszkolem. Czas więc zacząć wielkie przygotowania Ciebie samej i malucha.

Wakacyjne spotkania adaptacyjne w przedszkolu

Już w okresie wakacji wiele przedszkoli przygotowuje spotkania adaptacyjne dla przyszłych przedszkolaków oraz informacyjne dla rodziców. Poszukaj zatem informacji, kiedy takie spotkania będą organizowane w Waszej placówce, abyście mogli w nich uczestniczyć. Podczas spotkań z rodzicami, dowiesz się jak wygląda pobyt dziecka w przedszkolu, jaki jest plan dnia, w jakich zajęciach dziecko może uczestniczyć i w końcu jak się przygotować do pierwszego dnia.

Z reguły organizowane są dwa spotkania adaptacyjne dla maluchów, ale oczywiście w zależności od placówki, może się to różnić. Podczas takiego spotkania Twoje dziecko obejrzy przedszkole, będzie mogło pobawić się zabawkami, poznać nowych kolegów, koleżanki i swoją panią. Dla Was rodziców będzie to szansa na pokazanie maluchowi zalet uczęszczania do przedszkola.

Co może się zdarzyć…..

Z całego serca życzę Ci, aby Twoje dziecko chciało i z radością uczęszczało do przedszkola tak, jak robiła to moja starsza córka. Już od pierwszego dnia nie miałam z nią absolutnie żadnego problemu. Jednak może się zdarzyć, że 5 razy w tygodniu będziesz doświadczać prawdziwego dramatu lejących się krokodylich łez, potoku próśb i błagań, które sprawią, że i Twoje serce w końcu zacznie krwawić. Autorką drugiego scenariusza jest moja młodsza córka.

Przygotuj się Mamo na ten wielki dzień

Tak naprawdę przygotowania do posłania dziecka do przedszkola powinnyśmy zacząć od samych siebie.

  1. Nie traktuj przedszkola jak zła koniecznego. Twoje dziecko ma szansę rozwinąć wiele przydatnych umiejętności. Nie będzie tam samo, tylko w grupie rówieśników, z którymi może się bawić i uczyć nowych rzeczy.
  2. Porozmawiaj z wychowawcami w przedszkolu na temat Twojego dziecka. Wyjaśnij czego się obawiasz, z czym masz największy problem. Poproś o radę i pomoc, jeśli czujesz, że tego potrzebujesz.
  3. My kobiety jesteśmy bardziej emocjonalne niż mężczyźni i niestety bardziej podatne na dziecięce łzy i manipulacje. Dlatego dobrym pomysłem może być, jeśli to tata dziecka pójdzie z nim na spotkania adopcyjne, a potem będzie je odprowadzał do przedszkola, przynajmniej przez jakiś czas. Możecie się również umówić, aby robić to naprzemiennie.
  4. Pamiętaj, że dziecko Cię obserwuje i sprawdza, co przynosi mu korzyści. Patrzy także na Twoje podejście do tematu przedszkola, Twoje zachowania i reakcje.

Wspólne przygotowania przed pierwszym dniem

Najpierw usiądźcie i porozmawiajcie z maluchem, informując go, że będzie chodził do przedszkola. Nie pytajcie, czy chce, czy nie. Nie stwarzajcie możliwości wyboru, jeśli takowa nie istnieje. Pozwólcie natomiast wybrać dziecku pościel i piżamkę, którą zabierze do przedszkola. Możecie iść wspólnie do sklepu i kupić nowy ręczniczek, szczoteczkę do zębów, wybrać plecaczek itd. Uczyńcie z tego radosne przygotowania, w których będzie uczestniczyło dziecko.

Warto też poszukać książeczek opowiadających o przedszkolu, czy porozmawiać z maluchem o innych dzieciach, które zna i wie, że chodzą do przedszkola. Wyjaśnij dziecku, że to naturalna kolej rzeczy i opowiedz mu o swojej pracy lub innym zajęciu w tym czasie.

Wieczorem przygotujcie wszystkie rzeczy, włącznie z ubrankiem na rano, tak, byś nie musiała budzić malca zbyt wcześnie.

Wasz pierwszy dzień

Ten pierwszy dzień, a nawet tydzień będzie trudny dla każdego. W przedszkolu na pewno będzie panował swego rodzaju chaos spowodowany nowymi dziećmi. Może się zdarzyć, że dotrzecie do placówki w świetnych nastrojach, a na miejscu Twoje dziecko zacznie płakać na widok innych płaczących dzieci. Nie martw się jednak, panie wychowawczynie jakoś załagodzą całą tę zapłakaną sytuację. To dla nich te pierwsze dni będą jeszcze większym wyzwaniem niż są dla nas rodziców.

Na miejscu sprawdźcie razem, co będzie się działo w przedszkolu tego dnia. Przeczytaj dziecku, co dostanie na obiad i poinformuj go, kiedy dokładnie po nie przyjdziesz. Nie podawaj godziny, operuj używając wydarzeń np. „Zjesz obiadek, poleżycie sobie troszkę, potem panie przygotują dla Was pyszne ciasto i zaraz po tym ja przyjdę po ciebie”. Tak samo wyjaśnij dziecku, co będzie się działo za chwileczkę, kiedy wyjdziesz’ a ono zostanie z panią. Powiedz, że pomachasz w ustalonym miejscu, dasz buziaka i wyjdziesz do pracy. Kiedy wrócisz po dziecko po południu pochwal je koniecznie i powiedz, że jesteś z nigo dumna. Zapytaj co robiło, czy śniadanie było dobre, czy poznało jakieś dzieci itd. Opowiedz też o swoim dniu.

Tego zdecydowanie nie rób

Nigdy nie oszukuj dziecka, że przyjdziesz po nie za chwilę, za godzinę itd. jeśli nie zamierzasz tego zrobić. Nie krytykuj i nie porównuj dziecka do innych wskazując mu, że jest gorsze, bo płacze. Nie zawstydzaj go używając tak powszechnie znanych zdań jak „taki duży, a tak płacze”, „nie jesteś dziewczyną żeby się tak mazać” itd.

Pamiętaj, że to nowe doświadczenie dla Was wszystkich. Początki zawsze są trudne, ale korzyści jakie wyniesie dziecko, rozwój jaki zaobserwujesz, z pewnością zrekompensuje wszystkie dramaty. Trzymam kciuki za Was i życzę powodzenia.

Joanna Kostrubiec

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close