RodziceZdrowie

Jak przetrwać lato z alergią na słońce?

Rozsądne korzystanie z letniego słońca powinno przynosić same korzyści. O ile ochronimy naszą skórę przed nadmierną ekspozycją, zastosujemy odpowiednie filtry i zadbamy o nakrycie głowy, możemy delektować się przyjemnym ciepłem. W końcu promienie słoneczne to terapia po przygnębiającym okresie zimowym i witamina D dla naszego organizmu. Niestety nie każdemu takie słońce służy. Są osoby, których organizm nieprawidłowo reaguje na promienie słoneczne.

Czym jest alergia na słońce?

Alergię na słońce możemy określić jako nieprawidłową odpowiedź układu immunologicznego na zetknięcie z czynnikiem alergizującym, czyli promieniami słonecznymi. Zjawisko to nazywane jest przez lekarzy alergologów fotodermatozą idiomatyczną. Skutkiem takiego procesu pojawiają się typowe dla alergii skórnych objawy jak:

 • wysypki – często swędzące,
 • plamy na odsłoniętej skórze,
 • drobne pękające pęcherzyki,
 • obrzęki,
 • złuszczenia i przebarwienia skóry,
 • inne objawy jak:
  • gorączka,
  • dreszcze,
  • reakcja alergiczna oczu – łzawienie, podrażnienie, puchnięcie,
  • ból głowy,
  • biegunka.

Zmiany skórne wywołane działaniem promieni słonecznych najczęściej występują na odsłoniętych częściach ciała takich jak przedramiona, szyja, dekolt, stopy.

Jakie mogą być przyczyny uczulenia na słońce?

Tak naprawdę alergia na słońce może pojawić się w dowolnym momencie naszego życia w sposób samoistny. Trudno tutaj wskazać jakieś konkretne przyczyny, może poza tym, że np. organizm nie zdążył jeszcze przygotować się na wiosenne ciepłe promienie i nie wytworzył odpowiedniej ilości melatoniny. Najczęściej jednak mówimy o alergii spowodowanej przyjmowaniem leków czy spożyciem substancji, których kontakt z promieniami słonecznymi wywoła w organizmie rozwój nadwrażliwości.

Na jakie leki czy substancje powinniśmy szczególnie uważać?

 1. Grupa leków hormonalnych (szczególnie tabletki antykoncepcyjne).
 2. Niektóre leki przeciwzapalne oraz przeciwbólowe (aspiryna).
 3. Leki moczopędne.
 4. Tabletki przyjmowane na nadciśnienie tętnicze.
 5. Antybiotyki z grupy tetracyklin.
 6. Zioła takie jak dziurawiec (stosowany na problemy trawienne oraz przeciwdepresyjnie).
 7. Suplementy zawierające seler, chaber, pasternak.

Pamiętajmy, aby zawsze czytać dokładnie ulotkę, zwłaszcza, gdy przyjmujemy lek w przypadku choroby przewlekłej lub przez krótki okres czasu ale planujemy kąpiele słoneczne.

Innym przeciwwskazaniem do ekspozycji na promienie słońca są zabiegi kosmetyczne takie jak:

 • peelingi chemiczne,
 • mikrodermabrazja,
 • laserowe usuwanie owłosienia,
 • zamykanie naczynek.

Jak leczyć uczulenie na słońce?

Tak samo jak w przypadku każdej innej alergii, pierwszym krokiem i tutaj powinno być wyeliminowanie czynnika alergizującego. Oczywiście słońca nie da się usunąć z naszego życia, ale w tym wypadku chodzi o ograniczenie ekspozycji naszego ciała na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Powinniśmy nieco zmienić sposób ubierania na odzież zakrywającą ciało, ale jednocześnie przewiewną. Pomocny będzie kapelusz z szerokim rondem, który osłoni też ramiona i część tułowia. Możemy używać letniego parasola wychodząc na zewnątrz lub osłaniać ramiona przewiewną chustą.

Na zmiany na skórze pomoże maść z cynkiem działająca osuszająco lub okłady z kwasu borowego. Można zażyć wapno oraz beta – karoten i selen. Obowiązkiem pozostają kremy z filtrami UVA oraz UVB. Dbajmy także, aby nie przesuszać skóry i nie powodować dodatkowych jej podrażnień. Wybieramy naturalne kosmetyki i obserwujmy nasze reakcje na preparaty nakładane na skórę.

Pamiętajmy jednak, że każdorazowo warto udać się do lekarza, który w razie potrzeby przepisze nam specjalnie przygotowane dla nas maści lub kremy z glikokortykoidami oraz leki przeciwhistaminowe.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close