LifestyleRodzice

Jak zachować równowagę w życiu, by nadać mu sens?

Chyba każdy z nas w swoim życiu dochodzi do momentu, w którym się zatrzymuje i zastanawia „po co to wszystko?”. Nie tylko pracujemy całymi dniami, ale dodatkowo zabieramy pracę do domu. Oszczędzamy cały rok, by wyjechać na tydzień do Turcji. Czekamy do świąt, do wakacji, do emerytury, by odpocząć lub zacząć realizować swoje pasje. Zdarza się, że czas nie ma zamiaru czekać….

Ucz się na błędach cudzych i swoich

Wciąż pamiętam mojego świętej pamięci teścia, który marzył o podróżach, ale z realizacją tego marzenia czekał do emerytury. Niestety jego plany pokrzyżowała poważna choroba, której musiał podporządkować swoje życie. Nie starczyło mu czasu na zwiedzanie tego świata.

Znam małżeństwa, które zakończyły się rozwodem, bo przez naście lat nie potrafiły zbudować trwałych fundamentów związku. Ciągle goniły za czymś. A to lepsza praca, lepszy samochód, wakacje w Chorwacji, pani sprzątająca w domu i niedzielne wypady do restauracji zakończone awanturą w drodze powrotnej.

Wśród moich znajomych jest też para, która poświęciła swoje życie przygotowywaniu przyszłości swoich dzieci. Zaplanowali, że będą szczęśliwą rodziną mieszkającą w wielkim domu pod miastem. On wyjechał do Niemiec pracować na wspólne marzenie. Ona została sama w domu z dziećmi. Przez wiele lat była matką i ojcem jednocześnie. On ciężko pracował za granicą na dwóch etatach. Kiedy pięć lat temu wybudowali upragniony dom, zamieszkali w nim tylko z najmłodszą córką. Najstarsza dziewczynka wyjechała na studia do Wielkiej Brytanii i już tam została. Średni syn wolał wynająć mieszkanie ze swoją dziewczyną. A najmłodsza córka od 2 lat przebywa w Hiszpanii ze swoim narzeczonym. Mojej znajomej za towarzystwo służą dwa koty i staruszek pies. Jej mąż nadal wyjeżdża do Niemiec, aby utrzymać 250 m2 domu. Zastanawiają się, czy nie sprzedać tej posiadłości….

Work life – balance

Zapewne zdecydowana większość z nas słyszała już ten termin. Work life – balance oznacza równowagę pomiędzy pracą, życiem towarzyskim i rodzinnym. Wiem, że może to brzmieć jak teoria bez pokrycia w rzeczywistości albo kolejny slogan reklamowy. Ale uwierzcie proszę, że jest to możliwe. Nie osiągniemy równowagi w naszym życiu, dopóki nie zajrzymy w głąb siebie i nie odpowiemy sobie na podstawowe pytania:

  • Co w życiu czyni mnie szczęśliwą?
  • Jakie są moje pasje i marzenia?
  • Jaka praca dałaby mi satysfakcję? Do jakiej pracy chodziłabym z przyjemnością?
  • Wolę wrócić do pracy po porodzie/urlopie macierzyńskim, czy zostać z dzieckiem w domu?
  • Czy jestem szczęśliwa rezygnując z pracy zawodowej na rzecz wychowania dzieci?
  • Czy mam znajomych, przyjaciół, z którymi mogę wyjść na kawę, do kina?
  • Ile czasu poświęcam pracy, a ile w tygodniu mam go dla samej siebie?
  • Czy moja rodzina nie pochłania mnie całkowicie, tak że zatraciłam już swoje pasje i jestem wiecznie przemęczona?
  • Jak dbam o siebie, abym była szczęśliwa?

Równowaga i sens życia w praktyce

Wypracowanie równowagi w życiu oraz odnalezienie jego sensu nie jest łatwe i szybkie w wykonaniu. Ale na pewno jest możliwe. Kluczem do sukcesu jest dosyć często zmiana myślenia.

Po pierwsze odpowiadając na pytania z powyższego akapitu, patrz w głąb siebie samej. Zapomnij proszę o całej otaczającej rzeczywistości pt. „to jest niemożliwe”, „ja nie mam wyjścia”, „nie mogę nie pracować” itd.

Spisz na kartce swoje priorytety, marzenia, potrzeby, pasje. Następnie ustal ich hierarchię. Pomyśl, co chciałabyś zrobić najpierw, co jest najłatwiejsze, najprzyjemniejsze, a co może lub musi chwilę poczekać.

Po drugie postaraj się myśleć kategoriami swoich możliwości, swojego potencjału, nie zaś szukać usprawiedliwień, które hamują realizację Twoich planów. Spójrz na przykład poniżej:

Problem: Chodzisz do pracy i jesteś z tego niezadowolona. Wolałabyś zostać z dzieckiem, zamiast codziennie oddawać malucha do żłobka. Myślisz sobie, że musisz zarabiać pieniądze, że nie masz wyjścia. Więc pracujesz, choc nie chcesz, jesteś nieszczęśliwa i przemęczona.

Możliwe rozwiązania: Jeśli problemem jest tylko długość czasu jaki spędzasz w pracy, porozmawiaj z szefostwem czy możliwa jest częściowa praca z domu. Jeśli natomiast dodatkowo nie lubisz pracy, którą wykonujesz, postaraj się poszukać czegoś innego. Rozważ pracę przez Internet, różnego rodzaju zajęcia dorywcze, korepetycje dla dzieci itp. Możesz zaopiekować się dziećmi znajomych i jednocześnie być w domu z własnym. Przyjżyj się swojej pasji, czy potrafisz rozwinąć ją na tyle, by stała się źródłem dochodu.

Kluczem do szczęścia i równowagi w życiu jest odnalezienie siebie samej oraz zadbanie o realizację swoich potrzeb i marzeń. Zastanawiając się nad kolejnymi krokami, zawsze szukaj rozwiązań. Nigdy nie koncentruj się na ograniczeniach. Ucz się na błędach swoich i innych, a znajdziesz drogę do szczęścia i satysfakcji.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close