Zdrowie

Łysienie poporodowe-jak temu zapobiec?

Większość kobiet, w ciąży nie narzeka na stan swoich fryzur. Wręcz przeciwnie, w stanie błogosławionym rozkwitamy, paznokcie przestają się łamać, cera promienieje a włosy Lśnią. Jednak już po przyjściu na świat dziecka mogą pojawić się problemy z łysieniem poporodowym. Czym jest, i jak z nim walczyć?

Dlaczego włosy wypadają?

Przede wszystkim nie panikuj. Mimo, że zostawiane na szczotce kępki włosów mogą budzić grozę, nie jesteś jedyna. Problem ten dotyka prawie każdą świeżo upieczoną mamę. Łysienie poporodowe jest wynikiem podwyższonego poziomu estrogenów. Zazwyczaj wszystko stabilizuje się w kilka miesięcy po porodzie i utrata włosów samoczynnie ustaje. Jednak nie musisz biernie czekać ,możesz spróbować zminimalizować problem przerzedzenia fryzury.

Sposoby walki z nadmiernym wypadaniem włosów.

Dbanie o dobrą kondycję włosów, najlepiej jest zacząć zaraz po porodzie, nawet jeśli nie widzimy u siebie żadnych niepokojących oznak. Podstawą w walce z łysieniem poporodowym jest zdrowa dieta. Jakie produkty wprowadzić do codziennego menu? Najlepiej takie które obfitują w składniki mineralne i witaminy z grupy B, E. Niezastąpione w tym przypadku będą ryby, jaja, warzywa, ciemne pieczywo oraz kasze. Możesz stosować również suplementy diety, jednak w tym przypadku zachowaj ostrożność, ponieważ nie wszystkie nadają się do zażywania w okresie laktacji.

Zadbaj o odpowiednią pielęgnację.

Jeśli chcesz podjąć naprawdę skuteczną walkę z łysieniem poporodowym, musisz poświęcić trochę uwagi pielęgnacji włosów. Zacznij od znalezienia najodpowiedniejszego szamponu. Większość produktów ma w składzie dosyć mocne substancje czyszczące takie jak SLES, SLS, parabeny i konserwanty, które mogą podrażniać skórę głowy. Czytaj etykiety i zwracaj uwagę na skład kosmetyku. Wybierz taki, który łagodnie oczyści skalp i jednocześnie odżywi cebulki włosów, pobudzając je do wzrostu. Jeśli nie boisz sie eksperymentów ,możesz sięgnąć do medycyny ludowej i spróbować domowych sposobów walki z problemem. Pomocne będą płukanki z ziół znanych z właściwości wzmacniających włosy, pokrzywa, dziurawiec oraz skrzyp polny mogą okazać się skutecznym orężem w walce z problemem przerzedzenia fryzury. Zioła możesz również pić. Liście brzozy, lipy, rumianku i pokrzywy zalej szklanką wrzątku, po około 30 minutach są gotowe do spożycia. Napar przecedź i pij minimum raz dziennie. Produkty potrzebne do tej formy kuracji są dziś łatwo dostępne w wielu sklepach internetowych. Pamiętaj, jeśli karmisz piersią, stosowanie preparatów ziołowych skonsultuj z lekarzem, by mieć pewność, że nie wpłyniesz niekorzystnie na jakość pokarmu.

Co jeśli problem nie ustaje?

Odpowiednia dieta, odżywiająca włosy od wewnątrz, właściwa pielęgnacja oraz suplementy diety zazwyczaj przynoszą zadowalające rezultaty. Co robić jeśli to nie pomaga? Czasami trzeba posunąć się do bardziej radykalnych kroków takich jak znaczne skrócenie fryzury. Rozsądnym wyjściem będzie także zaprzestanie farbowania i stylizacji włosów, aby dodatkowo ich nie osłabiać. Jeśli po upływie 6-9 miesięcy od porodu nie zauważysz poprawy niezwłocznie udaj się do dermatologa.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close