Małe dziecko

Maluch sprząta, czyli obowiązki domowe dla każdego.

Dzieci od pierwszych dni życia przyglądają się nam i powolutku zapamiętują, co robimy, co mówimy, jak się zachowujemy. Kiedy troszkę podrosną zaczynają nas naśladować. Nie bez powodu w sklepach dostępne są zabawkowe wersje sprzętów agd, szczotek do sprzątania, warzyw, wiertarek, narzędzi itp. Warto więc wykorzystać naturalną chęć dziecka do uczenia się i wdrożyć go w obowiązki domowe. Oczywiście zakres prac powinien być dostosowany do wieku malucha.

Co może robić 3 – latek

Trzylatek to jeszcze małe dziecko, ale z wielką ciekawością świata i równie wielkimi chęciami do naśladowania rodziców. Trzeba go tylko zaprosić do wspólnej zabawy w porządkowanie domu. Dziecko w tym wieku poradzi sobie z:

 • odkładaniem zabawek na wyznaczone miejsce,
 • segregowaniem ubrań według kolorów,
 • układaniem poduszek na łóżku,
 • układaniem książeczek na półkach,
 • przynoszeniem lekkich przedmiotów,
 • karmieniem zwierzątek w domu.

W czym pomogą 4/5 – latki

Dzieci w tym wieku mają już swoje obowiązki w przedszkolu. Tam odkładają zabawki na miejsce, odstawiają buciki do półeczki, wieszają ubrania na wieszaki itp. W domu możesz je dodatkowo zaangażować do:

 • wyjmowania naczyń ze zmywarki – o ile nie są zbyt duże i ciężkie,
 • nakrywania stołu przed posiłkiem,
 • ścierania kurzu z niskich półek.

Pomocnicy 6/7 – letni

Pomocnicy w wieku 6 czy 7 lat to już uczniowie szkoły. Zaangażowanie ich w sprzątanie i dzielenie obowiązków może nie być tak łatwe, jak w przypadku młodszych dzieci. Ale wciąż jest możliwe i wciąż warto się o to starać. Dzieci w tym wieku powinny:

 • próbować pościelić lub chociaż uporządkować swoje łóżko,
 • posprzątać na swoim biurku,
 • uczestniczyć w segregacji śmieci,
 • pomagać w sprzątaniu łazienki,
 • wynosić lekkie śmieci itp.

Warto wyznaczyć im jakieś stałe zadania, by nauczyły się współpracy, współodpowiedzialności i systematyczności.

Obowiązki dzieci starszych

Starsze dzieci potrafią już wykonywać więcej czynności i nie musimy obawiać się, że mogą sobie coś zrobić. Ważne jest zachowanie umiaru i pewnego rodzaju równowagi pomiędzy czasem na zabawę, naukę oraz sprzątanie. Dziecko musi czuć się odpowiedzialne za miejsce, w którym mieszka. Musi zdawać sobie sprawę, że jest częścią rodziny i każdy ma swoje prawa ale i obowiązki. Obowiązki powinny być dostosowane nie tylko do wieku członków rodziny, ale także do ich możliwości i umiejętności.

Tablica organizacyjna – jako narzędzie motywacyjne

Aby uniknąć nieporozumień warto przygotować tablicę obowiązków na dany tydzień (w przypadku dzieci młodszych) lub miesiąc. Na tablicy wypiszcie listę obowiązków, dni tygodnia oraz osoby, które będą je wykonywały. Jeśli w domu są maluchy, można posłużyć się infografiką lub wyciętymi obrazkami. Umówcie się w jaki sposób odznaczacie wykonane zadanie. Lubianym przez dzieci pomysłem jest przyklejanie naklejek po skończonej pracy. Uzgodnijcie również jakąś małą nagrodę na koniec tygodnia dla każdego, kto wykonywał swoje obowiązki. Nie musi to być coś wielkiego. Nagrodą mogą być lody, śmieszne gadżety, pójście do kina itd.

Pamiętajcie proszę, że niezwykle istotnym elementem jest chwalenie dzieci i docenianie ich starań. Nie denerwujmy się, tylko pozwólmy im na naukę i popełnianie błędów. Pokazujmy i podpowiadajmy jak radzić sobie z zadaniami. Nie krzyczmy i nie krytykujmy. Przy mniejszych dzieciach stosujmy formę zabawy. Cieszmy się z ich sukcesów i chwalmy je za zaangażowanie.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close