Małe dzieckoZdrowie

Odparzenia na pupie niemowlaka – co robić?

Odparzenia u maluchów najczęściej pojawiają się w wyniku zbyt długiego kontaktu niedojrzałej jeszcze skóry dziecka z moczem lub kałem. Ale też dochodzą do tego takie czynniki jak: zmiana składu stolca czy moczu spowodowana ząbkowaniem, przyjmowaniem antybiotyków, bakteriami itp. Jeśli jeszcze dołożymy letnie upały to katastrofę mamy gotową.

Jak zatem sobie poradzić z odparzeniami?

Jeśli skóra maluszka nie łuszczy się, nie jest bardzo mocno czerwona, nie ma ropiejących wyprysków, możesz spróbować sama poradzić sobie z problemem. Istnieje kilka domowych sposobów, które powinny złagodzić podrażnienia:

 1. Kąpiel w krochmalu – ten sposób na pewno znają nasze mamy i babcie. Będziesz potrzebowała ok. 2 łyżki mąki ziemniaczanej i szklankę wody, w której należy je rozmieszać. Następnie powstałą mieszankę wlej do garnka z 3 szklankami gotującej się wody. Tak powstały krochmal dodaj do wody w wanience. Kąpiel ma właściwości łagodzące oraz osuszające dla skóry.
 2. Kąpiel w nadmanganianie potasu – taka kąpiel może spodobać się maluszkowi, bo nadmanganian potasu barwi wodę na kolor od różowego po fioletowo – niebieski. Wystarczy rozpuścić małą ilość nadmanganianu w wodzie i wykąpać dziecko. Zadziała wysuszająco i przeciwzapalnie.
 3. Rozcieńczony rivanol – ma działanie bakteriobójcze, nie drażni i nie ściąga skóry, wskazany jest przy ropnych zakażeniach skóry, błon śluzowych, na trudno gojące się rany. Można rozcieńczyć go w stosunku 1:1 i przetrzeć pupę malucha raz dziennie. Uwaga! Nie wolno stosować go jednocześnie z nadmanganianem potasu lub wodą utlenioną.
 4. Po umyciu pupy zastosuj krem ochronny z D-panthenolem i cynkiem działający regnerująco i ochronnie na skórę.
 5. Oliwa z oliwek – możesz posmarować dziecku pupę oliwą z oliwek łagodzącą podrażnienia i nawilżającą skórę.

Co powinno Cię zaniepokoić?

Jeśli zauważysz, że na skórze dziecka występują pęcherze, krosty, pojawiają się strupy, należy niezwłocznie udać się do lekarza. Mogą to być objawy zakażenia drożdżakami lub poważniejszej infekcji bakteryjnej.

Do lekarza warto pójść również, gdy odparzenie nie znika lub pojawia się w sposób nawracający. Może to być pieluszkowe zapalenie skóry, do wyleczenia którego, będziesz potrzebowała wsparcia specyfikami z apteki.

Zastanów się także, czy w diecie dziecka nie występuje alergen powodujący wyjątkowo drażniący odczyn moczu i kału. Skonsultuj dietę malucha z pediatrą.

Jak zapobiegać odparzeniom?

 1. Co dwie godziny zmieniaj pieluszkę dziecku oraz oczywiście po każdej kupie.
 2. Jeśli masz taką możliwość, najlepiej umyj pupę dziecka pod bieżącą wodą zwłaszcza po oddaniu stolca.
 3. Po wieczornej kąpieli zastosuj oliwkę dla niemowląt, która nawilży skórę malucha.
 4. Używaj kremów przeciw odparzeniom.
 5. Pozwól dziecku poleżeć lub pobiegać bez pieluszki, aby mogło wietrzyć pupę.
 6. Nie przegrzewaj pupy dziecka. Nie ubieraj go zbyt grubo i nie zakładaj ceratowych majtek na pieluszki tetrowe.
 7. Zastanów się, czy przypadkiem dziecko nie ma alergii na składniki pieluszki, którą stosujesz. Sprawdź również, czy pieluszka oddycha i przepuszcza powietrze.

Pamiętajmy, że o higienę niemowlęcia trzeba bardzo dbać, a już szczególnie latem, kiedy dziecko łatwo się poci. Jeśli nie dajesz sobie rady z odparzeniami u malucha, udaj się do lekarza. Przepisze odpowiednie maści lub kremy, które zadziałają szybciej i lepiej niż domowe sposoby.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close