Małe dziecko

Pozwól dziecku chodzić boso!

Rozwój dziecięcych stópek przebiega od pierwszych chwil życia. Bardzo ważne jest by zapewnić maluchowi swobodę ruchów i możliwość poznania swojego ciała.Niemowlę często uderza piętami o podłoże lub chwyta stopy w rączki. Te niepozorne aktywności mają za zadanie przygotować stópki do pierwszych kroków. Rozwój stopy dziecka nie kończy się na etapie nauki chodzenia, lecz trwa jeszcze przez długi czas. Większość rodziców w trosce o zdrowie malca zazwyczaj nie pozwala mu na chodzenie bez obuwia. Wynika to najczęściej z obawy przed przeziębieniem. Jak się okazuje takie myślenie jest błędne. Chodzenie boso nie tylko nie zaszkodzi twojemu dziecku, ale przyniesie mu wiele korzyści zdrowotnych.

Nauka chodzenia, w butach czy bez?

Pierwsze kroki są niezwykle ważne w rozwoju dziecka. Zazwyczaj są też dużym przeżyciem dla rodziców. Powinnaś jednak wiedzieć, że małemu człowiekowi łatwiej będzie stawiać pierwsze kroczki boso niż w butach. Goła stopa pozwala lepiej wyczuć podłoże a także zapewni lepszą przyczepność, i zachowanie równowagi. Skarpetki i buty mogą powodować ślizganie się i upadki.

Jakie korzyści może przynieść chodzenie boso?

Wciąż panuje mylne przekonanie, że chodzenie bez butów powoduje częste przeziębienia. Jak się okazuje, dzięki chodzeniu boso maluch nie tylko się nie rozchoruje, ale wręcz przeciwnie, nabierze odporności. Naczynia krwionośne przystosowując się do różnicy temperatur , lepiej reagują na nagłe zmiany pogody, a mały organizm staje się zahartowany i mniej podatny na przeziębienia i infekcje. Jakie jeszcze korzyści może przynieść ograniczenie ubierania bucików?

  • Prawidłowa praca stóp. Dziecko przy próbach chodzenia, zazwyczaj podkurcza palce, pręży i wykrzywia stopy oraz często zmienia ich napięcie. Wszystkie te działania są jak najbardziej prawidłowe i wynikają z tego, że nieukształtowane stópki wykonują potężną pracę podczas stawiania pierwszych kroków. Trudno jednak o swobodę ruchu jeśli stopy są uwięzione w twardych butach.
  • Poznawanie powierzchni. Na pewno wiesz jak przyjemnie jest poczuć pod podeszwą stopy ciepły piasek, sprężystą trawę, czy jedwabistą miękkość dywanu. Pozwól na to maluszkowi. Twoje dziecko to mały odkrywca.Wszystko czego doświadcza jest dla niego nowym i niesamowitym przeżyciem. Zmysł dotyku jest ważnym elementem rozwoju.
  • Ćwiczenie stopy, kształtowanie prawidłowego sklepienia oraz wzmocnienie mięśni i wiązadeł.
  • Mniejsze ryzyko upadków. Naukowo udowodnione jest to, że dzieci które chodzą boso rzadziej się przewracają ponieważ goła stopa lepiej wyczuwa pozycję ciała oraz stabilniej przywiera do powierzchni.

Jakie buty wybrać?

Mimo iż chodzenie boso jest bardzo korzystne dla dziecka, czasami jest zwyczajnie niemożliwe, zwłaszcza zimą. Kiedy stajesz przed koniecznością kupna bucików, nie wybieraj pierwszych które wpadną ci w ręce, lecz dobrze przemyśl zakup. Postaw na obuwie z miękką podeszwą, zginające się przed śródstopiem. Pamiętaj by sznurówki lub rzepy stabilnie utrzymywały stopę, wybierz także zaokrąglony czubek który zapewni jak największą swobodę w poruszaniu palcami. Zrezygnuj z butów sięgających powyżej kostki. specjaliści twierdzą, że buty dla małego dziecka powinny być jak najmniej inwazyjne.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close