RodziceZdrowie

Tego zdecydownie nie rób w ciąży!

Ciąża to nie choroba, więc o ile nie mamy żadnych medycznych przeciwwskazań, możemy funkcjonować mniej więcej jak dotychczas. Co zatem się zmienia? To, że ponosimy odpowiedzialność za malucha, którego mamy pod sercem. I jego dobro oraz bezpieczeństwo powinno być dla nas priorytetem przed naszymi dotychczasowymi przyzwyczajeniami i zachciankami.

Nie pij alkoholu w czasie ciąży

Zapewne nikogo nie zdziwi, że to zakaz picia alkoholu pojawia się jako punkt pierwszy na liście rzeczy zabronionych. Z drugiej strony pokutuje przekonanie, że „jeden kieliszek nie zaszkodzi”. Spożyty przez matkę alkohol przenika do łożyska i przedostaje się także do krwi dziecka. Stąd też apel wielu lekarzy o powstrzymanie się od spożywania alkoholu w okresie ciąży. Nigdy nie wiadomo, w jaki sposób rozwijający się płód zareaguje nawet na najmniejsze ilości trunku.

Nie pal papierosów Mamo

Dziecko w Twoim brzuchu nie ma wyboru. To Ty decydujesz, co jesz i czym oddychasz. Jeśli zamiast czystego powietrza wybierasz nikotynę, dostarczasz ją także swojemu dziecku. Fundujesz mu gorszy start w życiu. Może urodzić się słabsze, z mniejszą masą ciała, ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia śmierci łóżeczkowej, problemami z sercem.

Nie korzystaj z sauny i solarium

Nawet jeśli kochasz gorące kąpiele i regularnie odwiedzałaś saunę oraz solarium, teraz musisz z tego zrezygnować. Wysoka temperatura nie jest korzystna ani dla Ciebie ani dla dziecka. Może przyczynić się do osłabienia Twojego organizmu i wywołać nagłe skurcze. Lepiej więc nie prowokować losu, bo może to skończyć się bardzo przykro. To samo dotyczy solarium, gdzie panuje wyższa temperatura. Ponadto działają na nas promienie UV, które mogą powodować raka skóry, przyczyniać się do jego rozwoju lub zafundować nam reakcję alergiczną na skórze. Nie wiadomo też, czy wysoka ich dawka nie byłaby szkodliwa dla rozwoju płodu.

Nie rób sobie tatuaży

O powodach, dla których robienie tatuaży jest wysoce niewskazane w okresie ciąży, możesz przeczytać dłuższy artykuł zamieszczony na naszej stronie. W skrócie chodzi o to, że istnieje ryzyko wystąpienia nieprzewidzianych reakcji Twojego organizmu. Może dojść do wywołania przedwczesnego porodu. Tatuaż może się wyjątkowo źle goić. Może nastąpić u Ciebie groźna reakcja alergiczna. Barwniki zawarte w substancjach chemicznych mogą mieć negatywny wpływ na płód. To wszystko może się zdarzyć, nawet jeśli masz już tatuaże i nigdy nie doświadczyłaś żadnych problemów. Pamiętaj, że w ciąży nic nie jest takie, jakie było dawniej.

Produkty spożywcze niedozwolone w Twojej diecie

  1. Surowe jaja, mięso, ryby, owoce morza itp. Możesz zarazić się toksoplazmozą, która powoduje wystąpienie wad rozwojowych płodu. Surowe jajka to ryzyko salmonelli. Zarażenie się tą bakterią jest ciężkim zatruciem, a w przypadku ciężarnej może skończyć się nawet poronieniem lub zapaleniem opon mózgowych u dziecka.
  2. Sery pleśniowe – mogą zawierać listerię, bakterię odpowiedzialną za rozwój zapalenia opon mózgowych u dziecka lub nawet jego śmierć.
  3. Produkty zawierające utwardzony tłuszcz roślinny lub piekarniczy. Występują w nich tzw. izomery trans, czyli tłuszcze, które przenikają do łożyska i mogą mieć swój udział w zaburzeniach rozwoju płodu.
  4. Wątróbka, która jak wiemy służy do magazynowania toksycznych związków, może zawierać, szkodliwy w dużych dawkach, retinol.
  5. Herbaty ziołowe – tutaj musimy zachować szczególną ostrożność, sprawdzając, czy nie spowodują krwawienia, poronienia lub nie będą miały negatywnego wpływu na płód.

Nie szalej na granicy ryzyka

Zachowaj zdrowy rozsądek w stosunku do aktywności, które wykonywałaś do tej pory. Rozważ, czy któryś ze sportów może być kontuzjogenny, niebezpieczny. Zastanów się, zanim wyruszysz na szaloną wyprawę, czy w razie problemów, znajdziesz szpital niedaleko i będziesz mogła skorzystać z pomocy.

Żyj i uśmiechaj się, ale pamiętaj, że już nie jesteś sama.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close